CIAO CIAŁO!

Data: 24.04 – 30.07.2023
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
Moderatorka: Klaudia Nowakowska

Założeniem projektu CIAO CIAŁO! było szerzenie świadomości wśród gdańskiej młodzieży na temat zaburzeń odżywiania. Według raportu Fundacji Unaweza blisko połowa nastolatków w Polsce ma zaburzenia odżywiania – kompulsywnie objada się lub głodzi. W okresie wakacyjnym ciała szczególnie narażone są na kontrolę i ocenę osób trzecich. Negatywne postrzeganie własnego ciała przyczynia się do podejmowania restrykcyjnych diet, uprawniania nadmiernej aktywności fizycznej, a w konsekwencji może prowadzić do zaburzonej relacji z zjedzeniem.

W ramach projektu gdańscy nastolatkowie uczestniczyli w cyklu warsztatów, podczas których dowiedzieli się, czym jest jedzenie intuicyjne, jak powinna wyglądać zdrowa a relacja z jedzeniem, jakie są objawy zaburzeń odżywiania i jak wygląda proces zdrowienia. Psycholożka Klaudia Nowakowska dała również praktyczne narzędzia jak wspierać osoby z zaburzeniami odżywiania i wyjaśniła, kiedy warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Chętne osoby mogły również skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych.

W ramach projektu powstała również kampania informacyjna składająca się z postów oraz krótkich filmików, zamieszczanych na profilach SPÓJRZ NA SIEBIE na Facebooku, Instagramie i TikToku, a także serii plakatów, które pojawiły się w gdańskiej przestrzeni publicznej.