Fala Nowej Kultury to fundacja od trzech lat działająca na rzecz dobrostanu osób nastoletnich. W naszych działaniach łączymy sztukę i zdrowie psychiczne dając możliwość rozwoju i autoekspresji w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze.

TWORZYMY

przestrzeń dla młodzieży, w której każdy_a może czuć się bezpiecznie

PRACUJEMY

na partnerskich relacjach, zapraszając na zajęcia każdego, niezależnie od płci, koloru skóry, wyznania czy poglądów

ORGANIZUJEMY

artystyczne warsztaty z zakresu teatru, performansu, sztuk wizualnych czy plastycznych

WIERZYMY

że młodzież jest pełnoprawnym twórcą i ma prawo wyrażać własne zdanie

ZACHĘCAMY

młodzież do aktywnego udziału w życiu społeczno – kulturalnym

MARYSIA PYREK

MATKA – ZAŁOŻYCIELKA

Specjalistka ds. organizacji i promocji wydarzeń młodzieżowych Absolwentka Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zarządzania na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Studiowała również Pedagogikę Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Fala Nowej Kultury oraz współautorka pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Ma na swoim koncie współprace z wieloma instytucjami kultury. Koordynowała m.in. pod względem merytorycznym i promocyjnym program Mobilny Dom Kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury (2022), a od czterech lat odpowiada za promocję Nocy Muzeów na Pomorzu tworzonej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Największą przyjemność sprawia jej jednak kuratorowanie wystaw młodzieżowych oraz reżyserowanie spektakli z udziałem osób nastoletnich. Jej spektakl CIAŁA NIEWIEŚCIE otrzymał nagrodę główną I Nadmorskiego Festiwalu Teatralnego. A kuratorowane przez nią wystawy można było zobaczyć m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej, Galerii WL4 Mleczny Piotr, Kolonii Artystów czy GAK Plama. W swojej pracy skupia się na procesie i relacji, dając osobom uczestniczącym przestrzeń do osobistego i kulturalnego rozwoju.

NATALIA KRÓLAK

WICEPREZESKA FUNDACJI

Dramaturżka i pedagożka teatru, absolwentka kierunku Wiedza o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, specjalizacji pedagogika teatru i animacja kultury. Wiceprezeska Fundacji Fala Nowej Kultury, współtwórczyni pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii na rzecz młodych ludzi SPÓJRZ NA SIEBIE. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów edukacyjno-artystycznych z młodzieżą, w tym procesy oparte na samorzeczniczych działaniach performatywnych, dramatopisarskich, plastycznych. Aktualnie realizuje inicjatywę MARGINES MOJEGO CIAŁA, projekt pedagogiczno-teatralny z udziałem osób nastoletnich, który zakończony będzie premierą młodzieżowego spektaklu w Nowym Teatrze w Warszawie. Jest absolwentką międzynarodowego programu CHANGE-NOW!, poświęconego demokratyzacji praktyk realizacji działań teatralnych.

EMMA NAWROCKA

KOORDYNATORKA DOSTĘPNOŚCI I PROGRAMU NA RZECZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Absolwentka psychologii (o specjalności psychoseksuologia), socjologii oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i aktualnie w trakcie dalszego szkolenia na terapeutkę TSR. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą ze spektrum autyzmu i ADHD, zaburzeniami zachowania, trudnościami w uczeniu się i innymi wyzwaniami rozwojowymi czy edukacyjnymi. Posiada uprawnienia do prowadzenia zajęć z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) oraz przeprowadzania testów oceniających inteligencję – Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5). Pracowała jako psycholożka i nauczycielka w szkole podstawowej oraz w liceum, aktualnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim dla studentów psychologii i pedagogiki. Jako słyszące dziecko niesłyszący dorosłych (CODA), stara się zwiększać świadomość na temat osób z niepełnosprawnością. Szczególną uwagę poświęca społeczności Głuchych i Polskiemu Językowi Migowemu, aby w przyszłości prowadzić terapię również w tym języku.

JULKA TYMAŃSKA

ARTYSTKA STREET’ARTOWA

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka wizualna, malarka związana ze sceną street-artową. Często ucieka poza ramy płótna tworząc rzeźby, instalacje, ilustracje, murale, scenografię, wideo i animacje. Laureatka licznych stypendiów m. in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia. Otrzymała także nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych, Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora, Międzynarodowej wystawie #RYSOWAĆ, „Dyplomy 2019-2021” oraz wyróżnienie honorowe na „Lubelskiej Wiośnie” 2023. W 2022 roku została nominowana do Nagrody Młodych Twórców Kultury Miasta Gdańsk. Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym – w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Portugalii. Poza praktyką malarską rozwija oddolne inicjatywy artystyczne. W 2020 otworzyła Galerię Pawlacz, a w 2021 roku była inicjatorką pierwszej edycji „UNDERGDAŃSK”, czyli rajdu po galeriach niezależnych w Gdańsku.

MARTA SHURPAKOVA

GRAFICZKA I HAFCIARKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej praktyce artystycznej stawia na eksperymenty i poszukiwanie różnych sposobów ekspresji. W swoich pracach łączy grafikę, tekstylia, kolaż i digital. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym w Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (2021), w BRIDGE TO EUROPE! dla Ukrainy (2022), w NIECH KSZTAŁT MÓJ RODZI SIĘ ZE MNIE, NIECH NIE BĘDZIE ROBIONY MI! w GAK Plama (2023), „Mój Eden” w Bydgoskim Centrum Sztuki (2023). Współtwórczyni Ilustracyjnego Koła Naukowego „Ilustation” na Gdańskiej ASP. Organizatorka wystaw i warsztatów kreatywnych. Zwyciężczyni pierwszej w Polsce bitwy ilustratorów i ilustratorek cyfrowych.

MAJA ROGALA

TANCERKA

Tancerka, performerka, realizatorka spektakli dla dzieci i młodzieży w ramach Festiwalu Korczak w Warszawie. Swoją przygodę z tańcem zaczęła w wieku 4 lat. Przez kolejne 8 lat była czynną zawodniczka IKS AWF w Warszawie, a następnie realizowała się w formacjach modern jazz, w których w 2013 zdobyła mistrzostwo Polski. Uczestniczka teatru taneczno-performatywnego znanego jako Mr.Gaga, a także praktyk Weroniki Pelczyńskiej w jej autorskim projekcie Otwarta Forma Ruchu. Jej aktualne działania skupiają się na pogłębianiu uważności i świadomości ruchu w oparciu o ćwiczenia z improwizacji i tańca współczesnego. Szkoli się również na arteterapeutkę ze spec. choreoterapia z wykorzystaniem elementów terapii tańcem i ruchem.

NASZE OSIĄGNIĘCIA

O naszych działaniach informowały największe polskie media – Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Polityka, dwutygodnik NAJ czy radiowa Czwórka. Artystyczną wartość doceniła Anna Cieplak w magazynie Czas Kultury w numerze „Dziewczyństwo i dziewczyńskość”(2022/2). Zostałyśmy też bohaterkami książki „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”(2022) Justyny Sucheckiej.

W 2021 roku zostałyśmy nagrodzone Pakietem Szytym na Miarę podczas Gali Bursztynowy Mieczyk, a w 2022 roku zostałyśmy finalistkami programu WzmocniONE organizowanego przez Ashokę i MagoVox. W 2023 zostałyśmy finalistkami Gdańskiej Nagrody Równości oraz otrzymałyśmy wyróżnienie w gdyńskim konkursie Srebrego Śledzia.

SPÓJRZ NA SIEBIE

Jesteśmy autorkami pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Jej celem jest uświadomienie nastolatków, że wygląd zaczyna się w głowie. Chcemy by młodzież zaakceptowała własne ciało, zyskała poczucie własnej wartości, zaczęła być dumna ze swojego naturalnego wyglądu. Zależy nam aby młodzi ludzie przestali porównywać się do siebie, konkurować z wyretuszowanymi zdjęciami, czy walczyć ze swoimi „niedoskonałościami”.