Fala Nowej Kultury to fundacja od trzech lat działająca na rzecz dobrostanu osób nastoletnich. W naszych działaniach łączymy sztukę i zdrowie psychiczne dając możliwość rozwoju i autoekspresji w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze.

TWORZYMY

przestrzeń dla młodzieży, w której każdy_a może czuć się bezpiecznie

PRACUJEMY

na partnerskich relacjach, zapraszając na zajęcia każdego, niezależnie od płci, koloru skóry, wyznania czy poglądów

ORGANIZUJEMY

artystyczne warsztaty z zakresu teatru, performansu, sztuk wizualnych czy plastycznych

WIERZYMY

że młodzież jest pełnoprawnym twórcą i ma prawo wyrażać własne zdanie

ZACHĘCAMY

młodzież do aktywnego udziału w życiu społeczno – kulturalnym

MARYSIA PYREK

MATKA – ZAŁOŻYCIELKA

Specjalistka ds. organizacji i promocji wydarzeń młodzieżowych Absolwentka Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zarządzania na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Studiowała również Pedagogikę Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Fala Nowej Kultury oraz współautorka pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Ma na swoim koncie współprace z wieloma instytucjami kultury. Koordynowała m.in. pod względem merytorycznym i promocyjnym program Mobilny Dom Kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury (2022), a od czterech lat odpowiada za promocję Nocy Muzeów na Pomorzu tworzonej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Największą przyjemność sprawia jej jednak kuratorowanie wystaw młodzieżowych oraz reżyserowanie spektakli z udziałem osób nastoletnich. Jej spektakl CIAŁA NIEWIEŚCIE otrzymał nagrodę główną I Nadmorskiego Festiwalu Teatralnego. A kuratorowane przez nią wystawy można było zobaczyć m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej, Galerii WL4 Mleczny Piotr, Kolonii Artystów czy GAK Plama. W swojej pracy skupia się na procesie i relacji, dając osobom uczestniczącym przestrzeń do osobistego i kulturalnego rozwoju.

NATALIA KRÓLAK

MATKA – ZAŁOŻYCIELKA

Dramaturżka i pedagożka teatru, absolwentka kierunku Wiedza o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, specjalizacji pedagogika teatru i animacja kultury. Wiceprezeska Fundacji Fala Nowej Kultury, współtwórczyni pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii na rzecz młodych ludzi SPÓJRZ NA SIEBIE. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów edukacyjno-artystycznych z młodzieżą, w tym procesy oparte na samorzeczniczych działaniach performatywnych, dramatopisarskich, plastycznych. Aktualnie realizuje inicjatywę MARGINES MOJEGO CIAŁA, projekt pedagogiczno-teatralny z udziałem osób nastoletnich, który zakończony będzie premierą młodzieżowego spektaklu w Nowym Teatrze w Warszawie. Jest absolwentką międzynarodowego programu CHANGE-NOW!, poświęconego demokratyzacji praktyk realizacji działań teatralnych.

EMMA NAWROCKA

KOORDYNATORKA DOSTĘPNOŚCI I PROGRAMU NA RZECZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Absolwentka psychologii (o specjalności psychoseksuologia), socjologii oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i aktualnie w trakcie dalszego szkolenia na terapeutkę TSR. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą ze spektrum autyzmu i ADHD, zaburzeniami zachowania, trudnościami w uczeniu się i innymi wyzwaniami rozwojowymi czy edukacyjnymi. Posiada uprawnienia do prowadzenia zajęć z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) oraz przeprowadzania testów oceniających inteligencję – Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5). Pracowała jako psycholożka i nauczycielka w szkole podstawowej oraz w liceum, aktualnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim dla studentów psychologii i pedagogiki. Jako słyszące dziecko niesłyszący dorosłych (CODA), stara się zwiększać świadomość na temat osób z niepełnosprawnością. Szczególną uwagę poświęca społeczności Głuchych i Polskiemu Językowi Migowemu, aby w przyszłości prowadzić terapię również w tym języku.

CELINE PRINZ

PSYCHOLOŻKA

Posiada tytuł magistra psychologii (o specjalności psychoseksuologia) uzyskany na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Aktualnie kształci się na studiach podyplomowych z seksuologii klinicznej oraz szkolenia zaawansowanego Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Od ponad 4 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Tolerado, w którym współprowadzi grupę rozwojowo-integracyjną dla osób LGBTQ+. Posiada też doświadczenie w pracy indywidualnej z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Szczególnie interesuje się wyzwaniami, z jakimi mierzą się osoby w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości. Jako osoba niebinarna stara się zwiększać świadomość na temat osób LGBTQ+. Wierzy, że każda osoba jest wyjątkowa i ma w sobie potencjał do pożądanej zmiany. Dlatego też kieruje się w życiu skupieniem nad tym, co w danej osobie jest dobre i korzystne do osiągnięcia upragnionego celu.

JULKA TYMAŃSKA

ARTYSTKA STREET’ARTOWA

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka wizualna, malarka związana ze sceną street-artową. Często ucieka poza ramy płótna tworząc rzeźby, instalacje, ilustracje, murale, scenografię, wideo i animacje. Laureatka licznych stypendiów m. in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia. Otrzymała także nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych, Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora, Międzynarodowej wystawie #RYSOWAĆ, „Dyplomy 2019-2021” oraz wyróżnienie honorowe na „Lubelskiej Wiośnie” 2023. W 2022 roku została nominowana do Nagrody Młodych Twórców Kultury Miasta Gdańsk. Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym – w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Portugalii. Poza praktyką malarską rozwija oddolne inicjatywy artystyczne. W 2020 otworzyła Galerię Pawlacz, a w 2021 roku była inicjatorką pierwszej edycji „UNDERGDAŃSK”, czyli rajdu po galeriach niezależnych w Gdańsku.

MARTA SHURPAKOVA

GRAFICZKA I HAFCIARKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej praktyce artystycznej stawia na eksperymenty i poszukiwanie różnych sposobów ekspresji. W swoich pracach łączy grafikę, tekstylia, kolaż i digital. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym w Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (2021), w BRIDGE TO EUROPE! dla Ukrainy (2022), w NIECH KSZTAŁT MÓJ RODZI SIĘ ZE MNIE, NIECH NIE BĘDZIE ROBIONY MI! w GAK Plama (2023), „Mój Eden” w Bydgoskim Centrum Sztuki (2023). Współtwórczyni Ilustracyjnego Koła Naukowego „Ilustation” na Gdańskiej ASP. Organizatorka wystaw i warsztatów kreatywnych. Zwyciężczyni pierwszej w Polsce bitwy ilustratorów i ilustratorek cyfrowych.

MARTA MATCZAK

TANCERKA I CHOREOGRAFKA

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Tancerka międzynarodowej klasy tanecznej „S” w stylu latynoamerykańskim. Finalistka Mistrzostw Polski LA w klasach, Mistrzyni (PTT), wicemistrzyni Polski (FTS) formacji tanecznych oraz półfinalistka Mistrzostw Świata we Wiedniu 2017. Przygotowuje do turniejów pary młodzieżowe, które dzięki jej wsparciu zdobywają znaczące taneczne osiągnięcia. Prowadzi również zajęcia rekreacyjne, traktując ruch jako formę ekspresji dla każdego ciała, który przede wszystkim ma sprawiać przyjemność i być formą relaksu i odpoczynku. Dzięki jej charyzmie i czułemu podejściu każde ciało będzie czuło się zaopiekowane.

ZUZA RZADKOWOLSKA

KOORDYNATORKA DZIAŁAŃ FUNDACYJNYCH

Od podszewki zna wartości Fundacji, bo sama kiedyś była uczestniczką zajęć. Łączy w sobie zamiłowanie do sztuki i zdrowia psychicznego, co obrazuje jej ścieżka edukacyjna. Początkowo była studentką malarstwa na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak zmieniła kierunek na psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualnie jest na IV roku. Stażystka w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdyni, gdzie pracuje na czacie i telefonie zaufania. Prowadzi warsztaty dotyczące budowania relacji i emocji oraz warsztaty ze sztuk plastycznych.

NORBERT GÓRA

SPECJALISTA DS. ADMINISTRACYJNYCH I PARTNERSTW

Absolwent studiów magisterskich z Zarządzania na Politechnice Gdańskiej (specjalizacja: zarządzanie jakością i projektami innowacyjnymi). Specjalizuje się w tworzeniu współprac z biznesem dla organizacji pozarządowych, nawiązywaniem i utrzymywaniem partnerstw międzysektorowych. Na swoim koncie ma współprace z największymi markami tj. Biedronka, Rossmann, Ikea czy Etam.

NASZE OSIĄGNIĘCIA

O naszych działaniach informowały największe polskie media – Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Polityka, dwutygodnik NAJ czy radiowa Czwórka. Artystyczną wartość doceniła Anna Cieplak w magazynie Czas Kultury w numerze „Dziewczyństwo i dziewczyńskość”(2022/2). Zostałyśmy też bohaterkami książki „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”(2022) Justyny Sucheckiej.

W 2021 roku zostałyśmy nagrodzone Pakietem Szytym na Miarę podczas Gali Bursztynowy Mieczyk, a w 2022 roku zostałyśmy finalistkami programu WzmocniONE organizowanego przez Ashokę i MagoVox. W 2023 zostałyśmy finalistkami Gdańskiej Nagrody Równości oraz otrzymałyśmy wyróżnienie w gdyńskim konkursie Srebrego Śledzia.

SPÓJRZ NA SIEBIE

Jesteśmy autorkami pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Jej celem jest uświadomienie nastolatków, że wygląd zaczyna się w głowie. Chcemy by młodzież zaakceptowała własne ciało, zyskała poczucie własnej wartości, zaczęła być dumna ze swojego naturalnego wyglądu. Zależy nam aby młodzi ludzie przestali porównywać się do siebie, konkurować z wyretuszowanymi zdjęciami, czy walczyć ze swoimi „niedoskonałościami”.