SZTUKA NIE_PEŁNOLETNIA

Data: 7.11.2020 – 06.12.2020
Miejsce: Dom Sąsiedzki w Pałacu, Galeria WL4 Mleczny Piotr
Moderatorzy: Natalia Koniuszy, Sylwia Zdzichowska, Wojtek Marczak
Uczestnicy projektu: Weronika Fiorek, Marta Grzyska, Kamil Kierznowski, Adrianna Mojsa, Kornelia Prochacka, Liliana Prochacka, Zuzanna Rzadkowolska, Anna Skupińska, Nikola Woźniak
Partnerzy: Galeria WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku, Fundacja RC oraz Gazeta Świętojańska

Założeniem projektu SZTUKA NIE_PEŁNOLETNIA było stworzenie możliwości rozwoju młodym ludziom i zorganizowanie profesjonalnej wystawy, na której mogliby nie tylko zaprezentować swoje prace, ale również opowiedzieć o sztuce czy procesie powstawania prac.

W projekcie wzięło udział dziewięcioro artystów w wieku 15-20 lat, którzy mają już doświadczenie artystyczne, choć nigdy nie mieli możliwości pokazania prac szerokiej publiczności. Zanim jednak młodzi ludzie przygotowali wystawę pod opieką kuratorską Natalii Królak, wzięli udział w intensywnym kursie artystycznym. Przez cztery kolejne weekendy pracowali pod okiem graficzki Natalii Koniuszy, malarki Sylwii Zdzichowskiej oraz krytyka sztuki Wojtka Marczaka. Podczas kursu stworzyli prace kolażowe i plastyczne oraz poznali innych inspirujących artystów.

Uczestnicy poznali twórczość 19leteniej Autumn de Forest i 16letniej Kallan Benson – artystek, które komentują sprawy społeczno – polityczne za pomocą sztuki . Te młode dziewczyny stały się inspiracją do stworzenia wystawy komentującej społeczeństwo, ale także motywacją dalszego kształcenia się w tym kierunku. Dzięki udziale w wirtualnym oprowadzaniu niepełnoletni gdańscy artyści mogli poczuć się jako pełnoprawni twórcy sztuki i głośno wypowiedzieć się na ważne dla nich tematy.

Moim marzeniem, do tej pory nieosiągalnym, była własna wystawa, na której będę mogła pokazać własne prace. Teraz to już nieaktualne – śmieje się Zuzanna Rzadkowolska, uczestniczka warsztatów. – Projekt umożliwił mi rozwinięcie własnych umiejętności, poznanie fantastycznych ludzi i swobodną wymianę myśli z każdą z osób prowadzących warsztaty. Mam nadzieję, że innym osobom też spodobają się moje prace, bo ja jestem z siebie niesamowicie dumna!

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Artystów oraz ich prace kolażowe można poznać: TUTAJ.