O szykanowaniu, relacjach i chorobach psychicznych. Posłuchaj podcastu! | Finał projektu „Jestem sam?”

Powstał filmik i podcast, w którym młode dziewczyny opowiadają o swoim życiu. To dla niektórych z nich był pierwszy raz, kiedy w grupie udało im się przełamać strach i obawy związane z krytyką by powiedzieć o swoich prawdziwych doświadczeniach i emocjach. Na podstawie ich historii powstały wzruszające monologi, których teraz można posłuchać na Spotify i kanale Youtube!

Posłuchaj podcastu!

Zobacz filmik na YouTubie!

Mówienie do mikrofonu było jak symulacja wyznania tych trudnych wydarzeń i uczuć komuś, kto powinien ich wysłuchać, nieważne czy rok temu czy wczoraj – mówi jedna z uczestniczek projektu. – Chciałybyśmy dotrzeć z naszymi historiami do szerszej publiczności, w której być może znajduje się ktoś, kto czuje podobnie i będzie mógł się z nami utożsamić. Dobrze wiedzieć, że poza często bagatelizującym nasze problemy osądem można również liczyć na ulgę. Czasami to więcej niż może się komuś wydawać”.

Ważniejszym jednak rezultatem niż sam podcast jest relacja jaka wytworzyła się między dziewczynami. Między nastolatkami zbudowała się więź zrozumienia i akceptacji, dzięki czemu chętnie spotykały się nie tylko na samych zajęciach, ale również po spotkaniach. Razem zaczęły spędzać czas, chodzić na spektakle, czy grać w gry.

Bardzo nam zależało, aby zachęcić dziewczyny do wychodzenia z domu, do otwarcia się na drugiego człowieka oraz ponownego zaufania innym osobom – opowiada Marysia Pyrek – Chciałyśmy im pokazać, że są też osoby o podobnych przeżyciach i wrażliwości, które ich nie wyśmieją, a zaakceptują i zrozumieją. Jednak to co się wytworzyło, przerosło nasze oczekiwania, bo dziewczyny same dla siebie stały się grupą wsparcia. Do dzisiaj spotykają się, wymieniają poglądy i po prostu wspólnie spędzają czas. Każda z nich jest naprawdę niesamowita i ma ogromną rozmawiania na bardzo różne i trudne tematy, których w domu bądź w szkole nie może poruszyć”.