#PANDEMONIUM

Data: 19.09.2020 – 20.09.2020
Miejsce: Wymiennikownia w Gdyni
Moderatorka: Natalia Królak
Uczestniczki projektu: Zuzanna Rzadkowolska, Paulina Rybikowska, Pola Rapacz, Olga Królak, Anastasiia Tsikhanovska, Daniela Walkowska, Lucyna Gancarczyk
Partner: Wymiennikownia w Gdyni

Projekt #pandemonium powstał po to, aby młodzież zyskała szansę na publiczną wypowiedź odnośnie doświadczenia globalnej pandemii. Młodych ludzi obecna sytuacja dotknęła niezwykle mocno – przyszło im się zmierzyć z odseparowaniem od przyjaciół, nieefektywnie przeprowadzanym zdalnym nauczaniem, ograniczonym polem do rozwoju własnych pasji, niepewnością związaną z jutrem. Nastolatkowie stali się ofiarami politycznych potyczek, a ich prawa zostały naruszone, gdy zakazano osobom poniżej 18 roku życia samodzielnego opuszczania domu. Podczas przeprowadzanych przez nas kilku poprzednich warsztatów, na żywo przekonałyśmy się o panującym wśród młodzieży poczuciu zagubienia i przytłoczenia sytuacją. Projekt #pandemonium miał więc na celu umożliwienie gdyńskim nastolatkom kreatywnego zebrania własnych przemyśleń oraz poprzez performans zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

W ramach wydarzenia odbyły się intensywne, dwudniowe warsztaty performatywne. Uczestniczki poprzez ćwiczenia ruchowe, przygotowywanie etiud, kreatywną analizę, a także twórcze pisanie, starały się odtworzyć swoje osobiste przeżycia z okresu izolacji i przeobrazić je w artystyczne formy. Podczas wspólnych rozmów, zadań teatralnych oraz pisarskich, udało się stworzyć osiem wyjątkowo osobistych monologów, które posłużyły za kanwę końcowego performansu w wykonaniu dziewczyn.

Performans wystawiony został na gdyńskim Bulwarze, przy obecności tłumów przechodniów, gapiów, turystów. Uczestniczki, przełamując swoje bariery, odważnie postawiły się stereotypom i głośno zamanifestowały własne uczucia. Nie bały się odpowiadać na pytania publiczności, konsekwentnie tłumaczyły swoje poglądy, zachęcały do dialogu. Szczerość ich przekazu wywoływała wśród widzów zarówno łzy wzruszenia, jak i słowa podziwu.

Warsztaty były dla mnie bardzo ciekawym, budującym doświadczeniem – mówi Daniela Walkowska, uczestniczka projektu. – Nabrałam więcej odwagi do mówienia o tym, co myślę, nauczyłam się, że głos każdego jest ważny, niezależnie od wieku. W trakcie zajęć czułam się świetnie, zintegrowałam się z nowymi osobami. Może nie jestem tak nieśmiała, jak myślałam? Te warsztaty były świetną przygodą, czekam z niecierpliwością na następne.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz ze środków Miasta Gdynia.