OKIEM KAMERY

Data: 05.06.2021 – 27.06.2021
Miejsce: Dom Sąsiedzki w Pałacu, Stowarzyszenie Morena, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Moderatorzy: Marysia Pyrek, Patrycja Szczepańska, Kuba Goździewicz
Uczestnicy projektu: Hania Dejk, Lucy Gancarczyk, Tosia Greszczuk, Olga Królak, Jan Niemkiewicz, Amelia Nowak, Zuza Sobczyk, Patrycja Terech, Ania Trokol, Daniela Walkowska, Maksymilian Wysocki
Partnerzy: Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów OKIEM KAMERY

OKIEM KAMERY to cykl ciałopozytywnych warsztatów aktorsko-filmowych dla młodzieży z Gdańska w wieku 13-19 lat. Projekt składał się z czterech zjazdów, podczas których nastolatkowie na podstawie własnych historii i doświadczeń, napisali scenariusz spotu, a następnie zrealizowali go pod okiem profesjonalnego filmowca – Kuby Godździewicza.

Zanim jednak nastolatkowie przystąpili do realizacji spotu, mieli okazję zintegrować się podczas warsztatów aktorskich moderowanych przez Marysię Pyrek. Zgłębili również wiedzę na temat ciałopozytywności, a także dyskutowali o reklamach i spotach zrealizowanych przez inne organizacje pozarządowe.

Młodzież wzięła również udział w psychologicznym warsztacie moderowanym przez Patrycję Szczepańską poświęconym zaburzeniom odżywiania. Uczestnicy mogli również skorzystać z bezpłatnych indywidualnych konsultacji, które wspierały ich w drodze do akceptacji siebie i radzenia sobie z bodyshamingiem.

Efektem warsztatów jest zrealizowanie przez młodzież ciałopozytywnego spotu. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z maja 2020 roku, co druga dziewczyna i co trzeci chłopak w Polsce w wieku 15 lat nie akceptuje swojego ciała. 70% nastolatków odczuwa brak wsparcia zarówno ze strony znajomych jak i nauczycieli.

Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego spot udało się zrealizować w słynnej sali Polskie Niebo, w której można zobaczyć odnowiony fresk z lat 30. XX wieku.

Projekt został sfinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego ze środków Miasta Gdańska.