JESTEŚ OKEJ!

Data: 02.08 – 13.08.2021
Miejsce: Dom Sąsiedzki w Pałacu
Moderatorki: Marysia Pyrek, Natalia Królak, Marta Kosińska
Uczestniczki projektu: Lucy Gancarczyk, Gaja Górniak, Weronika Rytlewska, Nikola Sobieska, Patrycja Terech, Ania Trokol, Daniela Walkowska, Aleksandra Zwiefka
Partnerzy: Fundacja RC

Projekt SPÓJRZ NA SIEBIE JESTEŚ OKEJ! powstał z potrzeby mówienia o bodyshamingu jako formie przemocy. Młodzież jest grupą szczególnie narażoną na hejt oraz zawstydzające komentarze ze względu na wygląd. Większość nastolatków doświadcza tego typu przemocy nie tylko ze strony rówieśników, ale równie często ze strony najbliższych – rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Założeniem projektu było pokazanie doświadczeń młodych ludzi w formie spektaklu aby zasygnalizować o niebezpiecznych skutkach tego zjawiska, ale także pokazać jak często w sposób nieświadomie stosuje się bodyshaming wobec drugiej osoby.

Projekt JESTEŚ OKEJ! zakładał warsztaty teatralne prowadzone przez Natalię Królak oraz Marysię Pyrek, a także spotkanie z psycholożką Martą Kosińską na temat asertywności, stawiania granic i radzenia sobie z niechcianymi komentarzami. Dodatkowo, udało się zorganizować warsztaty z Anią Kucharską z tańca intuicyjnego, które pozwoliły uczestniczkom pozbyć się negatywnych emocji oraz na nowo polubić się ze swoim ciałem.

Warsztaty przeprowadzone w bezpiecznej, pełnej zaufania i zrozumienia atmosferze pozwoliły nastolatkom otworzyć się i zwierzyć ze swoich doświadczeń, często trudnych i bolesnych. Zebrane historie uczestniczek, a także fragmenty powieści Roxane Gay „Głód. Pamiętnik (mojego) ciała” posłużyły za bazę do dramatu, który w formie spektaklu można było zobaczyć w Domu Sąsiedzkim w Pałacu, działającym przy Fundacji RC.

Premiera spektaklu odbyła się 12.08.2021 na placu Domu Sąsiedzkiego. Na premierę przyszło około 70 widzów, w tym również krytycy sztuki. Nie zabrakło owacji na stojąco, łez i długich, zakulisowych rozmów.

Recenzję ze spektaklu Cypriana Kraszewskiego można przeczytać na stronie Teatru dla Wszystkich oraz e-teatr.pl

Premiera spektaklu CIAŁA NIEWIEŚCIE

Projekt JESTEŚ OKEJ! sfinansowano ze środków Fundacji Gdańskiej z funduszu Gdańsk dzieli się dobrem.