SZTUKA PRZYSZŁOŚCI

Data: 22.05.2021-19.06.2021
Miejsce: Dom Sąsiedzki w Pałacu, Kolonia Artystów w Gdańsku
Moderatorzy: Natalia Koniuszy, Linda Lemon, Ewa Rutynowska, Wojtek Marczak
Uczestnicy projektu: Kornelia Prochacka, Cecylia Mikulska, Katarzyna Wojdyga, Anna Maciejewska, Alicja Gęba, Maria Maciołowska, Nikola Kinga Woźniak, Maksymilian Wysocki, Malwina Brzezińska, Lucyna Gancarczyk, Agata Jemioł, Olga Trawicka, Liliana Prochacka, Weronika Fiorek, Olena Razghanova
Partnerzy: Fundacja RC, Dom Sąsiedzki w Pałacu, Kolonia Artystów w Gdańsku

Projekt SZTUKA PRZYSZŁOŚCI jest kontynuacją SZTUKI NIE_PEŁNOLETNIEJ, która odbyła się jesienią zeszłego roku. Założeniem obydwu projektów jest stworzenie możliwości rozwoju młodym artystom poprzez udział w bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez trójmiejskich twórców, a także pokazanie swoich prac na profesjonalnej wystawie.

SZTUKA PRZYSZŁOŚCI to intensywny kurs sztuki zero waste, podczas którego niepełnoletni artyści odpowiadali na pytanie: jaka powinna być sztuka w obliczu nieodwracalnych zmian klimatycznych, z którym przyjdzie się zmierzyć człowiekowi? Inspirując się Gdańskiem jako miastem nadbałtyckim, jednym z najbardziej narażonych na skutki degradacji środowiska miejsc w Polsce, wspólnie odkrywali czym jest sztuka ekologiczna, jak z odpadów może powstać dzieło czy potrzeba wiele by zostać artystą.

W projekcie wzięło 15 osób w wieku od 13 do 18 lat. Przez cztery tygodnie pod okiem teoretyka sztuki Wojciecha Marczaka, rzeźbiarki w nurcie zero waste Lindy Lemon, makramistki Ewy Rutynowskiej oraz specjalizującej się w kolażu graficzki Natalii Koniuszy tworzyli swoje własne i grupowe prace.

Po warsztatach z Wojciechem Marczakiem
Warsztaty z Lindą Lemon z rzeźby zero waste
Warsztaty z tworzenia kolażu z Natalią Koniuszy
Warsztaty z tworzenia kolażu z Natalią Koniuszy
Warsztaty z tworzenia makramy z Ewą Rutynowską

Stworzone przez młodzież prace można było zobaczyć na otwartej dla mieszkańców wystawie w Kolonii Artystów na gdańskim Wrzeszczu. Podczas wystawy młodzi ludzie nie tylko mieli okazję zaprezentowania swoich prac szerokiej publiczności, ale również udzielenia, czasami pierwszych w swoim życiu, wywiadów.

Audycja w Radio Plus o wystawie w Kolonii Artystów

Audycja w Radio Kapitał o SZTUCE PRZYSZŁOŚCI

Wystawa w Kolonii Artystów, fot. Marta Grzyska
Wystawa w Kolonii Artystów, fot. Marta Grzyska

Wirtualne oprowadzanie po wystawie w Kolonii Artystów:

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.