Projekt: #JA

Data: 15.05.2020 – 15.07.2020
Miejsce: Internet
Moderatorki: Natalia Królak, Marysia Pyrek, Aleksandra Musielak
Uczestnicy projektu: Natalia Worach, Dominika Jastrzębska, Anastazja Szłyk, Dominik Idaczyk, Oliwia Górniak, Natalia Krajewska, Piotrek Cywiński, Kajtek Prusiecki, Gosia Karkocka, Kacper Kula, Paulina Serafin, Nikolas Żurawski, Antoni Buraczewski, Klaudia Żółć
Partnerzy: Teatr Nowym im. Witkacego w Słupsku, V Liceum Ogólnokształcące w Słupsku oraz Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge.

Projekt #Ja, był napisany z myślą o młodzieży w wieku 15-16 lat uczęszczających do klasy biologiczno-chemicznej z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Poznając wcześniej ich potrzeby, chciałyśmy stworzyć przestrzeń, w której rozwiną swoje zdolności artystyczne, ale
też podniosą swoją samoocenę poprzez realizację artystycznych działań. Zauważyłyśmy, że nie umieją zmierzyć się z krytyką i ciężko im uwierzyć we własne możliwości i talenty, dlatego zależało nam, żeby uczestniczy bardziej docenili swoje umiejętności i nauczyli się głośno mówić o swoich dobrych stronach.

Po zdiagnozowaniu grupy, przygotowałyśmy pomysł na projekt, który przed złożeniem skonsultowałyśmy z młodzieżą. Okazało się, że bardzo chętnie wezmą udział, który z racji pandemii musiał przyjąć formę spotkań online. Ten trudny czas, zablokowanych spotkań z przyjaciółmi i przymusowym siedzeniem w domu, chciałyśmy wykorzystać na poszerzanie abstrakcyjnego myślenia, rozbudowywania kreatywności, ale też zależało nam na pozostawienie przestrzeni na zabawy i rozmowy. Przez pierwszy okres działań, nasze spotkania były dla większości jedynym wolnym i wspólnym czasem do spędzania z koleżankami i kolegami z klasy.

Podczas dwumiesięcznych zajęć online młodzież miała okazję zapoznać się z twórczością różnych artystów. Poznali m.in. działalność Mariny Abramovic, Artiego Grabowskiego, Natalii LL czy Piera Manzoniego. Dzięki spotkaniu się z niekonwencjonalnymi pomysłami artystów, młodzież chętnie angażowała się w poznawanie życiorysów i dzieł, a co ważne coraz otwarciej szukała sensów w aktach twórczych oraz uczyła się oceniać i szukać znaczeń przez pryzmat własnej percepcji.

Ważną częścią naszego projektu było spotkanie na żywo w Ustce. Wynikło ono z ogromnej chęci realnego spotkania się i wspólnej pracy w przestrzeni. Podczas pięciogodzinnego warsztatu udało się zrealizować ćwiczenia oparte na ruchu, poznać działalność Jacksona Pollocka oraz wykonać wspólny obraz inspirowany techniką malarstwa gestu.

Zarówno na plaży jak i w domu młodzież nagrywała filmiki na TikToka, które miały być ich własnym pomysłem na wyrażenie siebie i własnych emocji. Niektórzy nastolatkowie szukali form autoekspresji w codziennych czynnościach – takich jak gotowanie, czy robienie hamburgerów, niektórzy w pisaniu wierszy czy fotografowaniu, a jeszcze inni odkrywali swoje talenty w malowaniu artystycznych makijaży, robieniu graffiti czy wykonywaniu grafiki.

Filmiki nagrane przez uczestników można zobaczyć na TikToku: @teatralneswiry

Oprócz zajęć kreatywnych licealiści uczestniczyli również w warsztatach i indywidualnych psychologicznych konsultacjach. Razem z Aleksandrą Musielak pracowali nad zbudowaniem konstruktywnego obrazu siebie. Podejmowali refleksję nad cechami, które w sobie cenią jak i nad tymi, które uważają za swoje wady i uczyli się dostrzegać swoje mocne strony. Ćwiczyli też zmianę stosunku do siebie i wzmocnieniem wiary we własne możliwości. Proces skupiał się na dwóch obszarach: doświadczaniu „tu i teraz” przy jednoczesnej akceptacji wielopoziomowych wewnętrznych doświadczeń.

Ważnym punktem była praca z automatycznymi myślami, które się pojawiają w głowach nastolatków i rozwijaniu zdolności do ich zatrzymywania. Młodzież przeszła również trening marzeń, podczas którego formułowała swoje cele wynikające z ich marzeń i uczyła się wyznaczać życiowe cele i planować drogę do ich osiągnięcia.

Filmik podsumowujący całe warsztaty:

Projekt został zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.