Zagłada

Data: 21.01.2020 – 27.01.2020
Miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Moderatorki: Marysia Pyrek, Natalia Królak
Uczestnicy projektu: Tymoteusz Christyniuk, Nikola Kamińska, Alicja Kowanda, Julia Miastkowska, Milena Noga.

Jak wygląda świat po katastrofie? Za czym ludzkość najbardziej zatęskni? Bez których osób i przedmiotów nie wyobrażamy sobie życia? Na te pytania odpowiadał spektakl Zagłada, który był epilogiem tygodniowych warsztatów teatralnych dla młodzieży zrealizowanych w Teatrze Nowym w Słupsku.

Spektakl poprzedzał tydzień intensywnych warsztatów opartych na zadaniach z pedagogiki teatru, podstawowych ćwiczeniach aktorskich, improwizacyjnych oraz ruchowych. Dzięki temu młodzież mogła zetknąć się, czasami po raz pierwszy, z prawdziwymi metodami pracy aktorskiej oraz współtworzyć spektakl od pisania dramatu, po tworzenie roli, aż po granie na scenie. Uczestnicy mogli na własnej skórze wypróbowywać i realizować swoje reżyserskie wizje, które nierzadko angażowały ich do wyjścia spoza własnej strefy komfortu i przyzwyczajeń.

Punktem wyjścia spektaklu oraz samych warsztatów był tekst współczesnego dramatopisarza Antoine Jaccound „Czekając na ptasią grypę”. Pozwolił on zapoznać się ze współczesnym stylem pisania na scenę, otwierając młodzież na szukanie inspiracji w otaczającym nas świecie oraz zachęcił do pisania nie wyszukanym, a potocznym językiem. Ćwiczenia kreatywne uruchomiły w uczestnikach abstrakcyjne myślenie, które przelane na papier, zostały zebrane w całość i posłużyły za tekst do finałowego spektaklu.