Nikt nie zrozumie

Data: 13.01.2020 – 19.01.2020
Miejsce: Gdańska Szkoła Artystyczna
Moderatorki: Marysia Pyrek, Natalia Królak
Uczestnicy projektu: Lucyna Gancarczyk, Patrycja Kamińska, Anita Kanicka, Julia Lach, Marek Magiełda, Amelia Nowak, Kamila Pilarczyk, Pola Raszke, Justyna Rogowska, Zuzanna Wicka, Zuzanna Winter, Maksymilian Wysocki.

Opis warsztatów:

Co nas łączy jako ludzi? Każdy widzi świat na swój sposób. Często zapominamy jednak o tym by szanować sposoby inne niż nasz własny. Proponowane przez nas warsztaty miały na celu uwrażliwienie młodzieży w wieku szkolnym na drugiego człowieka i potrzebę stawiania granic w głoszeniu własnych poglądów. Podczas zajęć zadawałyśmy pytanie o możliwość tolerancji w świecie ogarniętym nienawiścią i próbowałyśmy wspólnie spróbować znaleźć odpowiedź.

Warsztaty ukierunkowane były głównie na pobudzenie kreatywności i wydobycie twórczej, ale asertywnej postawy młodych uczestników. W ramach projektu młodzież wzięła udział w tworzeniu etiudy teatralnej, przechodząc przez wszystkie etapy produkcji spektaklu – od pomysłu i prób stolikowych, przez pracę nad stworzeniem własnego scenariusza, po działanie na scenie.

Trwające siedem dni warsztaty były podzielone na kilka etapów. Pierwszego dnia uczestnicy ustalili między sobą zasady, zintegrowali się dzięki wspólnym ćwiczeniom, oraz poruszyli wstępnie problematykę zajęć. Drugi dzień, poświęcony Antygonie Sofoklesa oraz Antygonie w Nowym Jorku Janusza Głowackiego, pozwolił przeanalizować teksty, skoncentrować się na zjawisku intertekstualności oraz zgłębić tematykę obu dramatów. Kolejne dwa dni, dedykowane dramaturgii, poświęcone były tworzeniu różnych form wypowiedzi przez uczestników. Podczas ostatnich trzech dni młodzież pracowała już bezpośrednio na scenie, szukając odpowiedniego języka teatralnego do wystawienia swojej twórczości.

Luźna, partnerska relacja podczas warsztatów pozwoliła na swobodną wymianę myśli, poglądów i doświadczeń. Zapisane i zebrane przemyślenia stanowiły bazę pod końcową wersję spektaklu, który swoją premierę miał na deskach Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Powstał niezwykły spektakl – manifest, ukazujący bunt młodych przeciwko nietolerancyjnemu i niewrażliwemu na krzywdę ludzką społeczeństwu. Pomimo różnicy wieku i poglądów, każdemu z uczestników zależało, aby pokazać, że inność jest ważna i ciekawa i powinno się ją szanować i pielęgnować.

O projekcie pisała m.in. Gazeta Świętojańska:

„Dwanaścioro uczestników warsztatów zaprezentowało autorskie odczytania roli młodych ludzi we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu relacji międzyludzkich, samotności, odkrywaniem własnych potrzeb, możliwości oraz oczekiwań ze strony rodziny, szkoły, rówieśników, świata. Punktem dojścia lub odbicia były miłość, akceptacja oraz użyteczność. Całość przybrała formę zaangażowanego wołania o autonomię i zrozumienie”.

Więcej można przeczytać: TUTAJ.